Scriitorul de povești

  • 20 apr. 2024 12:00 - 12:50
  • Colegiul Național Pedagogic ,,Carmen Sylva”

10 ani 2024 7 ani 8 ani 9 ani București Martie 2024 Creative writing

Vom coace împreună o poveste! Pornind de la exemplul unei cărți clasice repovestite, ne vom pregăti ingredientele ca niște adevărați cofetari: ne vom închipui protagonistul cu toate însușirile lui, vom înțelege ce rol au personajele secundare și de ce sunt ele pozitive și negative, vom afla din ce este făcută acțiunea și de ce orice poveste are nevoie de intrigă sau conflict. Le vom amesteca bine-bine, dar nu oricum, ci după o rețetă specială: cu introducere, cuprins și încheiere. La final, bineînțeles, vom savura deznodământul și – șșșt! – ne vom linge pe degete de ce poveste frumoasă ne-a ieșit.

Exercițiul nostru de bucătăreală în stil #Narativ ne va ajuta să înțelegem mai bine cărțile pe care le citim, să ne bucurăm mai mult de povești și să scriem compuneri mai frumoase la școală… dar nu ca la școală. Iar pentru cine e curios din fire, să știți că vom presăra în atelierul nostru și un ingredient secret. Indiciu: începe cu litera A.

Carte suport de discuție – Pinocchio / Tania Zamorsky, Lucy Corvino, Carlo Collodi, editura Curtea Veche.

10:00 - 10:50

Actorie pentru cititori

Detalii și înscriere

Adelina Toma Adelina Toma
10:00 - 10:50

Bandă desenată – Miturile Greciei antice

Detalii și înscriere

Liliana Basarab Liliana Basarab
10:00 - 10:50

AI pentru juniori

Detalii și înscriere

Cătălin Boitor Cătălin Boitor
10:00 - 10:50

Mediu - Nature Talks

Detalii și înscriere

Adrian Cojocaru Adrian Cojocaru
10:00 - 10:50

Jocuri teatrale

Detalii și înscriere

Ioana Popovici Chelaru Ioana Popovici Chelaru
10:00 - 10:50

Numere, distanțe, forme

Detalii și înscriere

Barna Némethi Barna Némethi
10:00 - 10:50

Storytelling – Căpitanul Nemo

Detalii și înscriere

Răzvan Ropotan Răzvan Ropotan
10:00 - 10:50

Tehnici de învățare

Detalii și înscriere

Georgiana Gerea Georgiana Gerea
10:00 - 10:50

Astronomie WOW!

Detalii și înscriere

Ioana-Diana Cocea Ioana-Diana Cocea
10:00 - 10:50

Chimie WOW !

Detalii și înscriere

Diana Făinărea Diana Făinărea
10:00 - 10:50

Fizică WOW !

Detalii și înscriere

Diana Pricopi Diana Pricopi
10:00 - 10:50

Carte versus Film

Detalii și înscriere

Alexandra Apețean Alexandra Apețean
11:00 - 11:50

Actorie pentru cititori

Detalii și înscriere

Adelina Toma Adelina Toma
11:00 - 11:50

Bandă desenată – Miturile Greciei antice

Detalii și înscriere

Liliana Basarab Liliana Basarab
11:00 - 11:50

AI pentru juniori

Detalii și înscriere

Cătălin Boitor Cătălin Boitor
11:00 - 11:50

Mediu - Nature Talks

Detalii și înscriere

Adrian Cojocaru Adrian Cojocaru
11:00 - 11:50

Constituția pe înțelesul copiilor

Detalii și înscriere

Alina Dumitrașcu Alina Dumitrașcu
11:00 - 11:50

Numere, distanțe, forme

Detalii și înscriere

Barna Némethi Barna Némethi
11:00 - 11:50

Povești în cinema

Detalii și înscriere

Laura Săvuțiu Laura Săvuțiu
11:00 - 11:50

Limbajul comunicării vizuale

Detalii și înscriere

Ciprian Măceșaru Ciprian Măceșaru
11:00 - 11:50

Jurnalism - știre, interviu și reportaj

Detalii și înscriere

Ovidiu Șimonca Ovidiu Șimonca
11:00 - 11:50

Creative writing

Detalii și înscriere

Violeta Ronciș Violeta Ronciș
11:00 - 11:50

Improvizație de teatru

Detalii și înscriere

Ioana Perescu Ioana Perescu
11:00 - 11:50

Obiceiuri bune de mâncat

Detalii și înscriere

dr. Șerban Damian dr. Șerban Damian
11:00 - 11:50

Portrete ale orașelor și personajelor

Detalii și înscriere

Peter Demeny Peter Demeny
11:00 - 11:50

La Teatru de Musical

Detalii și înscriere

Adrian Grigore Constantin Adrian Grigore Constantin
11:00 - 11:50

Importanța lecturii

Detalii și înscriere

Irén Arsene Máté Irén Arsene Máté
11:00 - 11:50

Cum îi susținem pe copii în procesul de lectură

Detalii și înscriere

Georgiana Gerea Georgiana Gerea
12:00 - 12:50

Regii și reginele noastre

Detalii și înscriere

Adrian Cioroianu Adrian Cioroianu
12:00 - 12:50

Colaj - Cărți reimaginate

Detalii și înscriere

Cristiana Bucureci Cristiana Bucureci
12:00 - 12:50

Debate – Miturile Greciei Antice

Detalii și înscriere

Teodor Șovăială Teodor Șovăială
12:00 - 12:50

Jocuri teatrale

Detalii și înscriere

Ioana Popovici Chelaru Ioana Popovici Chelaru
12:00 - 12:50

Scriitorul de povești

Detalii și înscriere

Anca-Maria Pănoiu Anca-Maria Pănoiu
12:00 - 12:50

Astronomie WOW !

Detalii și înscriere

Ioana-Diana Cocea Ioana-Diana Cocea
12:00 - 12:50

Chimie WOW !

Detalii și înscriere

Diana Făinărea Diana Făinărea
12:00 - 00:50

Fizică WOW !

Detalii și înscriere

Diana Pricopi Diana Pricopi
12:00 - 12:50

Programarea este distractivă

Detalii și înscriere

Cătălin Boitor Cătălin Boitor
12:00 - 12:50

Istorie - Numismatică, Decorații, Ținute militare

Detalii și înscriere

Daniel-Cosmin Obreja Daniel-Cosmin Obreja
12:00 - 12:50

Dependența de social media si tehnologie versus pasiunea pentru lectură

Detalii și înscriere

Mihai Copăceanu Mihai Copăceanu
13:00 - 13:50

Regii și reginele noastre

Detalii și înscriere

Adrian Cioroianu Adrian Cioroianu
13:00 - 13:50

Colaj - coperta poveștii mele

Detalii și înscriere

Cristiana Bucureci Cristiana Bucureci
13:00 - 13:50

Debate – Robin Hood

Detalii și înscriere

Teodor Șovăială Teodor Șovăială
13:00 - 01:50

Scriitorul de povești

Detalii și înscriere

Anca-Maria Pănoiu Anca-Maria Pănoiu
13:00 - 13:50

Improvizație de teatru

Detalii și înscriere

Ioana Perescu Ioana Perescu
13:00 - 13:50

Carte versus film

Detalii și înscriere

Alexandra Apețean Alexandra Apețean
13:00 - 13:50

Cum poți deveni campion

Detalii și înscriere

Diana Bulimar Diana Bulimar
13:00 - 13:50

Prietenia cu poveștile

Detalii și înscriere

Alina Uricec Alina Uricec
10:00 - 10:50

Obiceiuri bune de mâncat

Detalii și înscriere

dr. Șerban Damian dr. Șerban Damian
10:00 - 10:50

Mediu - Nature Talks

Detalii și înscriere

Adrian Cojocaru Adrian Cojocaru
10:00 - 10:50

Actorie pentru cititori

Detalii și înscriere

Adelina Toma Adelina Toma
10:00 - 10:50

Tehnici de învățare

Detalii și înscriere

Georgiana Gerea Georgiana Gerea
10:00 - 10:50

AI pentru juniori

Detalii și înscriere

Cătălin Boitor Cătălin Boitor
10:00 - 10:50

Robotica este distractivă

Detalii și înscriere

Zsofia Dumitru Zsofia Dumitru
10:00 - 10:50

Colaj - Cărți reimaginate

Detalii și înscriere

Cristiana Bucureci Cristiana Bucureci
10:00 - 10:50

Cum vorbesc copilului meu despre droguri

Detalii și înscriere

Mihai Copăceanu Mihai Copăceanu
11:00 - 11:50

Jocuri teatrale

Detalii și înscriere

Ioana Popovici Chelaru Ioana Popovici Chelaru
11:00 - 11:50

Jurnalism - știre, interviu și reportaj

Detalii și înscriere

Ovidiu Șimonca Ovidiu Șimonca
11:00 - 11:50

Educație financiară pentru copii

Detalii și înscriere

Adrian Asoltanie Adrian Asoltanie
11:00 - 11:50

AI pentru juniori

Detalii și înscriere

Cătălin Boitor Cătălin Boitor
11:00 - 11:50

Robotica este distractivă

Detalii și înscriere

Zsofia Dumitru Zsofia Dumitru
11:00 - 11:50

Bandă desenată – Miturile Greciei antice

Detalii și înscriere

Liliana Basarab Liliana Basarab
11:00 - 11:50

Regii și reginele noastre

Detalii și înscriere

Adrian Cioroianu Adrian Cioroianu
11:00 - 11:50

La Teatru de Musical

Detalii și înscriere

Adrian Grigore Constantin Adrian Grigore Constantin
11:00 - 11:50
dr. Șerban Damian dr. Șerban Damian
12:00 - 12:50

Jocuri teatrale

Detalii și înscriere

Ioana Popovici Chelaru Ioana Popovici Chelaru
12:00 - 12:50

Improvizație de teatru

Detalii și înscriere

Ioana Perescu Ioana Perescu
12:00 - 12:50

Chimie WOW !

Detalii și înscriere

Diana Făinărea Diana Făinărea
12:00 - 12:50

Numere, distanțe, forme

Detalii și înscriere

Barna Némethi Barna Némethi
12:00 - 12:50

Povești în cinema

Detalii și înscriere

Laura Săvuțiu Laura Săvuțiu
12:00 - 12:50

Fizică WOW !

Detalii și înscriere

Diana Pricopi Diana Pricopi
12:00 - 12:50

Scriitorul de povești

Detalii și înscriere

Anca-Maria Pănoiu Anca-Maria Pănoiu
12:00 - 12:50

Carte versus FIlm

Detalii și înscriere

Alexandra Apețean Alexandra Apețean
12:00 - 12:50

Educație financiară pentru copii

Detalii și înscriere

Adrian Asoltanie Adrian Asoltanie
12:00 - 12:50

Colaj - coperta poveștii mele

Detalii și înscriere

Cristiana Bucureci Cristiana Bucureci
12:00 - 12:50

Astronomie WOW !

Detalii și înscriere

Ioana-Diana Cocea Ioana-Diana Cocea
12:00 - 12:50

Istorie - Numismatică, Decorații, Ținute militare

Detalii și înscriere

Daniel-Cosmin Obreja Daniel-Cosmin Obreja
12:00 - 12:50

Cum îi susținem pe copii în procesul de lectură

Detalii și înscriere

Georgiana Gerea Georgiana Gerea
13:00 - 13:50

Tehnici de învățare

Detalii și înscriere

Georgiana Gerea Georgiana Gerea
13:00 - 13:50

Chimie WOW !

Detalii și înscriere

Diana Făinărea Diana Făinărea
13:00 - 13:50

Fizică WOW !

Detalii și înscriere

Diana Pricopi Diana Pricopi
13:00 - 13:50

Carte versus Film

Detalii și înscriere

Alexandra Apețean Alexandra Apețean
13:00 - 13:50

Bandă desenată – Miturile Greciei antice

Detalii și înscriere

Liliana Basarab Liliana Basarab
13:00 - 13:50

Programarea este distractivă

Detalii și înscriere

Cătălin Boitor Cătălin Boitor
13:00 - 13:50

Fizică ONLINE cu Cristian Presură

Detalii și înscriere

Cristian Presură Cristian Presură
13:00 - 13:50

Prietenia cu poveștile

Detalii și înscriere

Alina Uricec Alina Uricec
14:00 - 14:50

Spectacol de teatru "Povestea Cărții"

Detalii și înscriere

Ioana Popovici Chelaru Ioana Popovici Chelaru